polski   angielski   niemiecki

Tłumaczenia Albański

flaga Albanii

Język albański (alb. gjuha shqipe)

 

Język indoeuropejski z grupy satem. Posługuje się nim ok. 6,2 mln Albańczyków zamieszkujących Albanię (3,6 mln), Kosowo (1,7 mln), Macedonię (450 tys.), a także Włochy (Arboresze) i Grecję (Arwanici). Jest językiem urzędowym W Albanii, Kosowie i Macedonii.

 

Język albański dzieli się na 2 odmiany, zależnie od terytorium. Pierwsza to dialekt gegijski (alb. gegë) na północy Albanii, w Kosowie i Macedonii (znacznie się różniące). Druga odmiana to dialekt toskijski (alb. toskë) na południu Albanii, we Włoszech i Grecji. Granicę między nimi tworzy rzeka Shkumbin oraz 41° równoleżnik. Oprócz różnic językowych jest to też granica kulturowa. Norma literacka języka, nauczana w szkołach w Albanii, jest oparta głównie na dialekcie toskijskim.

 

Początki języka sięgają VII-VIII w. n.e. Najstarszy zapis w tym języku to formuła chrztu, zapisana przez biskupa Pala Engjëlliego w 1462 roku. Współczesny język literacki istnieje od XIX w. Od 1908 do zapisu używa się alfabetu łacińskiego, wcześniej używano alfabetu greckiego, cyrylicy i pisma arabskiego.
 

Najstarsze biuro tłumaczeń języka albańskiego

Tłumacz przysięgły, tłumaczenia specjalistyczne w języku albańskim – oferta

Cennik tłumaczeń języka albańskiego.
 
Jak zamówić tłumaczenie?
Przez bezpłatny formularz wyceny lub kontaktując się z jednym z naszych biur (kontakt).
 

Oferujemy również tłumaczenia w językach:

Oferujemy następujące typy tłumaczeń:

Powrót do listy języków

 

 

facebook

 

 

 

O Nas

Od 60 lat spełniamy oczekiwania naszych Klientów. Jesteśmy pionierami w Polsce w zakresie obsługi tłumaczeń dla firm i instytucji.

 

Płatności

Płatnosci błyskawiczne Dotpay.pl