polski   angielski   niemiecki

Tłumaczenia Język tajski

Flaga Tajlandii

Język tajski

Tajski lub dokładniej syjamski lub centralny tajski, jest narodowym i oficjalnym językiem Tajlandii, używany przez ponad 20 milionów ludzi. Jest też językiem ojczystym Tajów i tajskich Chińczyków mieszkających w Tajlandii (ok 9 mln osób). Ponad połowa słów w tajskim jest zapożyczona z sanskrytu, pali i starego khmerskiego. Jest to język tonalny i analityczny. Tajski jest zrozumiały dla mieszkańców Laosu.
 
Standard tajski opiera się na języku wykształconym w Bangkoku i okolicach. Poza centralnym tajskim w Tajlandii używa się innych języków tajskich. Choć językoznawcy zwykle klasyfikują je jako odrębne języki, native speakerzy często określają je jako regionalne warianty tego samego języka tajskiego.
 
Tajska gramatyka jest o wiele prostsza od polskiej. Do najważniejszych uproszczeń należy brak zmian w wyrazie w zależności od rodzaju, liczby, czasu, osoby, itd. Większość tajskich słów to pojedyncze sylaby, które nie zmieniają się w żaden sposób niezależnie od swojej funkcji w zdaniu.
Typowe tajskie zdanie wygląda na przykład tak: "Ja lubić słuchać muzyka".
Niestety na tym kończą się ułatwienia.
W tajskim pisze się od lewej do prawej bez używania odstępów między słowami oraz bez występujących w polskim znaków interpunkcyjnych.
Tajski jest językiem tonalnym, co oznacza że każda sylaba musi być wymówiona na jednym z pięciu tonów odnoszących się do wysokości dźwięku: średnim, niskim, opadającym, wysokim lub wznoszącym się. Rezultat to wznoszenie się i opadanie głosu w jednym zdaniu, co nadaje mu charakterystyczne dla tajskiego melodyjne brzmienie. Inaczej mówiąc, jedno słowo brzmiące dla nas bardzo podobnie może mieć 5 różnych znaczeń zależnie od tonów w jakich zostały wypowiedziane poszczególne sylaby.

 
alfabet tajski

Najstarsze biuro tłumaczeń języka tajskiego

facebook

 

 

 

O Nas

Od 60 lat spełniamy oczekiwania naszych Klientów. Jesteśmy pionierami w Polsce w zakresie obsługi tłumaczeń dla firm i instytucji.

 

Płatności

Płatnosci błyskawiczne Dotpay.pl